Opis i zasady akcji

Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe Nasze Miasto pragnie zachęcić wszystkich raciborzan do wzięcia udziału we wspólnej, społecznej akcji, której celem próba likwidacji raciborskich „straszydeł”.

Czym są te „straszydła”?
Straszydła to różnego rodzaju budki, murki, ścianki, przybudówki, kontenery, kioski i inne niezidentyfikowane budyneczki z betonu, plastiku, metalu lub drewna, które kiedyś pełniły jakąś mniej lub bardziej pożyteczną funkcję i służyły mieszkańcom.

A potem… no właśnie… potem ktoś zamknął interes, wyjechał z miasta, miał inne sprawy na głowie, skazując dany obiekt na powolną śmierć. Większość z nas, mieszkańców miasta – przechodziła obok niego dziesiątki razy i nawet tego nie spostrzegła. Tymczasem po latach – pod naszymi domami, blokami czy sklepami pozwoliliśmy wyrosnąć „straszydłom”.

Rozejrzyjcie się za nimi w drodze do pracy - na pewno je zobaczycie! O ich istnieniu  dowiadujemy się niejednokrotnie dopiero od gości albo turystów, którzy odwiedzają nas co kilka lub kilkanaście
lat i pytają: „O Boże, a coś to za straszydło?”, „Dlaczego nikt tego nie usunął, nie sprzątnął?”.

A my dopiero wtedy uświadamiamy sobie, że to, obok czego przechodzimy codziennie do pracy czy na spacer wygląda okropnie, niszczy estetykę naszego miasta, często stwarza niebezpieczeństwo.

UWAGA: tak samo jak porządku w naszym domu nie przypilnuje na wiosnę żadna siła administracyjna, tak
i z miejskimi „straszydłami” nie upora się samodzielnie żadna organizacja polityczna, ani też żadna służba miejska, powiatowa czy rządowa. Walkę z nimi muszą podjąć wszyscy mieszkańcy. To musi być dzieło wspólne!

RSS Nasze Miasto jest w stanie podjąć się koordynacji zadania i chce zachęcić do niego mieszkańców.
Wiemy jednak, że porządki na gruncie miejskim nie są takie proste jak w domu. Co nie znaczy, że nie należy próbować!


W tym miejscu prosimy wszystkich mieszkańców Raciborza, by rozejrzeli się, czy w ich okolicy nie ukrywają się jakieś „straszydła”? Te, które zostaną namierzone – prosimy sfotografować i wysłać do nas maila na adres: kontakt@nam-raciborz.pl